توانبخشی در کودکان کم شنوا

مرکز کاردرمانی روشا جز اولین مراکز توانبخشی تخصصی کاردرمانی به کودکان کم شنوای کاشت حلزون شده در ایران میباشد.این مرکز با بهره گیری از کارشناسان با تجربه در زمینه کاردرمانی کودکان کم شنوای کاشت حلزون شده که دارای سوابق کاری بلند مدت در بخش توانبخشی قبل و بعد از جراحی کاشت حلزون بیمارستان لقمان حکیم تهران و مرکز توانبخشی شنیداری-کلامی پژواک را میباشند، آماده ارائه خدمات تخصصی کاردرمانی در کودکان دارای نقص توجه و تمرکز قبل و بعد از جراحی کاشت حلزون،اختلالات حسی-حرکتی ناشی از کم شنوایی و … میباشد.

ماساژ

این بخش که زیر مجموعه ای از کاردرمانی جسمی می باشد با هدف ایجاد الگوهای اولیه ی ارتباطی، کاهش حساسیت های لمسی، کاهش اضطراب و هراس های دوران کودکی و همچنین کاهش حساسیت کودکانی که دارای اختلالات یکپارچگی حسی می باشند، طراحی شده است.

کاردرمانی در اختلالات دست

به ارائه مداخلاتی از کاردرمانی جسمی که بطور ویژه بر روی عملکردهای مچ، انگشتان، کف دست، مهارت های دیداری و دستی، مهارت های حرکتی دست و انگشتان، مهارت های لمسی و در نهایت افزایش عملکرد های دستی نظیر بهبود و خواناتر شدن دست خط، بهبود مهارت های ترسیمی و… اشاره دارد.

این بخش در بزرگسالان نیز فعال می باشد که شامل درمان ضایعاتی نظیر:

۱-عوارض پس از جراحی

۲- صدمات اعصاب

۳- صدمات پس از سوختگی

۴- سندرم های مختلف

۵- شکستگی ها

۶- آرتریت دست میباشد.

تست هوش

در این بخش با بهره مندی از معتبر ترین تست های هنجار در این زمینه به بررسی و ارزیابی کمی و کیفی کارکرد های شناختی و روانشناختی می پردازد.از جمله این تست ها می توان به آزمون گودیناف و وکسلر اشاره کرد.

گروه درمانی

این تکنیک برای بهبود مهارت های اجتماعی، ایجاد و افزایش استقلال فردی و افزایش اعتماد بنفس در کودکان، ایجاد محیطی سالم شاد و فرحبخش برای ابراز هیجانات، لذت بردن از تعلق داشتن به گروه و افزایش میل به برقراری ارتباط، افزایش مهارت ابراز وجود در محیط های گروهی، بهبود توجه و تمرکز، کاهش مشکلات رفتاری(لجبازی، پرخاشگری) بهبود مهارت های حسی- حرکتی در کودکان بکار می رود.

گفتار درمانی

بخش گفتاردرمانی به بررسی اختلالات گفتاری می پردازد یعنی در ابتدا درمانگر نوع اختلال را با توجه به علایم و تست های مختلفی که انجام می دهد تشخیص داده و با توجه به شدت و نوع اختلال برنامه درمانی را طرح ریزی می نماید.این اختلالات عبارتند از:

-تاخیر در گفتار و زبان(Delay speech & Language)

-اختلالات روانی گفتار(لکنت و بریده گویی)(Fluency disorder)

-اختلالات صوت(Voice disorder)

-اختلالات زبانی(Language disorder)

-اختلالات تشدیدی اختلالات تولیدی(مشکل در تلفظ حروف)(Resonance disorder)

-اختلالات مغزی(مشکلات گفتاری ناشی از سکته مغزی، آسیب مغزی و بیماری های پیشرونده سیستم عصبی)

-اختلالات یادگیری خواندن و نوشتن

-اختلالات گفتاری در کودکان کم شنوا و کم شنوای دارای کاشت حلزون

کاردرمانی در اختلالات اورتوپدی

بیماران این بخش بزرگسالانی هستند که در اثر صدمات و بیماری های نورولوژیک، روماتولوژی، ارتوپدی و غیره دچار کاهش توانایی های جسمی شده وعملکرد آن ها درزندگی روزمره دچار مشکل شده است.این بیماران را بطور کلی می توان به ۲ گروه تقسیم بندی کرد.

۱-بیماران نورولوژیک:

این بیماران که با اختلال سیستم عصبی مرکزی(CNS) متولد شده و یا افرادی که بر اثر بیماری و یا ضربه به سر و یا کمر دچار مشکلات حرکتی شده اند، شامل اختلالات مخچه ای، ضایعه نخاعی، سکته مغزی، پارکینسون، SCI، ضربه مغزی، بیماری های نورون محرکه فوقانی(UMN)، بیماری های دژنراتیو سیستم عصبی مرکزی، ام اس.

۲-بیماری های ارتوپدی و اندام فوقانی دست:

کاردرمانی در آسیب های دست شامل :بیماری ها و مشکلاتی است که به دلیل نقص بیومکانیکال باعث محدودیت حرکتی یا کاهش قدرت و توانایی حرکتی و … شده اند.بعضی ازین بیماری ها شامل:

-ضایعات تاندونی اندام فوقانی

-ضایعات بافت همبند مانند کانتراکچر و چسبندگی بافتی

-گرفت های پوستی

– سوختگی ها

-محدودیت ROM  مفاصل اندام فوقانی

-ضعف عضلات در اندام فوفانی

– بیماری های روماتیسمی

توانبخشی در کودکان کم شنوا

 کودکان کم شنوای شدید و عمیق نسبت به کودکان هنجار در طیف گسترده ای از تمرینات حرکتی به ویژه حفظ تعادل اختلاف دارند.

آسیب به بخش هایی از عصب حلزونی-دهلیزی نه تنها موجب کم شنوایی حسی-عصبی، بلکه ممکن است به واسطه آسیب به شاخه دهلیزی این عصب با مشکلات تعادلی نیز همراه باشد. بخش حلزون مسئول شنوایی و بخش دهلیزی مسئول حفظ تعادل در انسان است.اما در حقیقت توانایی شنیدن یک ویژگی ثانویه است، زیرا مسئولیت اصلی ارگان شنوایی، حفظ تعادل است و در صورت آسیب به سیستم دهلیزی در افرادی که دچار کم شنوایی حسی-عصبی هستند، امکان اختلال تعادل وجود دارد.در این کلینیک درمانگرانی که به صورت تخصصی سابقه همکاری با مرکز  توانبخشی شنوایی، گفتار و زبان  کودک کم شنوا به مدت شش سال را داشتند با استفاده از تکنیک هایی سعی در بهبود مهارت های حرکتی این افراد داند.

کاردرمانی جسمی

این بخش به ارائه انواع مداخلات جسمی-حرکتی برای کودکانی با سطوح مختلف مشکلات می پردازد و با استفاده از کارشناسان مجرب تلاش می کند.مشکلات مراجعان گرامی را در زمینه جسمی، تعادلی و حرکتی به حداقل برساند.در این بخش از فعالیت هایی مانند بازی و یا تکنیک هایی مانند وضعیت دهی بیمار استفاده می شود که علاوه بر ایجاد کمترین عوارض برای بیمار باعث ایجاد کنترل حرکتی و نظارت سطح بالای مغز بر حرکت می شود که این امر بسیار موثر و مفید در ایجاد و پایداری حرکت می باشد.

موارد کاربرد:

۱-درمان اختلالات حرکتی کودکان فلج مغزی(Cereblar Palsy)

۲-کودکان تاخیر حرکتی(Motor Delay)

۳-اصلاح الگوی حرکتی نادرست(راه رفتن غلط)

۴-اختلالات و بیماری های عصبی و عضلانی( میوپاتی-نوروپاتی)(Myopathy-Neuro pathy)

۵-در رفتگی مادرزادی لگن CDH

۶-اختلالات حرکتی مربوط به سندرم داون

۷-هایپوتونی ها

۸-عوارض حرکتی در اثر بیماری های متابولیک

۹-تورتیکولی(کجی مادرزادی گردن)

۱۰-اختلالات ضعف و تحلیل عضلانی مانند دیستروفی دوشن(Duchenne Muscular Dystrophy)-ام اس(MS)-اس ام ای(SMA)-گیل انباره(Guillain bara syndromr)

۱۱-درمان و پیشگیری مانند تجویز انواع اسپیلت و وسایل کمکی و وضعیت دهنده

کاردرمانی درکی-حرکتی

کودکان مبتلا به ناهماهنگی رشدی، خامی حرکتی(Clumsy)، اختلال نقص توجه و بیش فعالی و اختلالات یادگیری نیازمند شرکت در جلسات درمانی این بخش می باشند.تمرینات مرحله ادراکی-حرکتی سبب پیشرفت کودک در مهارت های حرکتی درشت، تعادل، هماهنگی برنامه ریزی حرکتی، مهارت های درسی، یادگیری و … می شود.

کاردرمانی در یکپارچگی حسی

همه اطلاعاتی که ما از جهان پیرامون خود دریافت می کنیم به وسیله حواسمان بدست می آید.این حواس شامل پنج سیستم حسی اصلی(بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و لامسه) که به محرک های خارجی وارده از محیط پیرامون پاسخ می دهد و همچنین حس های درونی عبارتند از : حس عمقی_حس لمس_حس تعادلی و حس چشایی. برای اینکه اطلاعات حسی معنادار و قابل استفاده باشند باید در سیستم عصبی متمرکز، تنظیم و سازماندهی شود.ما معمولا درون دادهای حسی فراوانی از محیط و افراد پیرامون خود دریافت می کنیم که بقا و سلامت ما به اطلاعات دریافتی و یکپارچگی حسی این اطلاعات بستگی دارد.وقتی که مراحل یکپارچگی حسی مختل می شود مشکلاتی چون ایجاد رفتارهای غیر تطابقی که نتیجه پردازش های حسی غیر طبیعی است اتفاق می افتد.

ویژگی های اختلال یکپارچگی حسی:

به صداهای بلند به طور منفی پاسخ می دهد.

در محیط پر سر و صدا نمی تواند راه برود.

از چراغ های  بسیار روشن اجتناب می کند.

از تماس چشمی پرهیز می کند.

اشیاء غیر خوراکی را بو می کند.

آرام و قرار ندارد.

سطح تحمل پایین دارد.

ازبالا رفتن و پریدن اجتناب می کند.

-درمان: اغلب مستلزم فعالیت هایی است که اختصاصا سیستم وستیبولار، پروپریوسپتیو(حس عمقی) و حس لمس را درگیر می سازد و نیازهای خاص هر فرد را برای بهبود دربردارد.زمانی که روند نورولوژیکی، بد عملکردی حسی مشخص شد برنامه درمان طرح ریزی می شود تا کودک موفقیت بیشتری در عملکرد صحیح کسب کند.

کاردرمانی ذهنی

کاردرمانی ذهنی با در نظر گرفتن رابطه بین ذهن و جسم، ذهن و حرکت، ذهن و گفتار، ذهن و یادگیری یک سری برنامه ریزی های منسجم در رابطه با ناتوانایی هایی در کودکان بکار می رود.

این ناتوانایی ها عبارتند از:

ضعف تصویر بدنی، ضعف مهارت های ظریف و درشت دست، مشکل در سیستم وستیبولار(ترس از ارتفاع)، اختلالات درک بینایی-فضایی، فقدان و ضعف در مهارت های ترسیمی، اختلالات حسی، مشکلات مخچه ای و کلیه ناتوانایی های ذهنی کودک

کودکانی که به این حیطه از کاردرمانی نیازمند می باشند شامل: اختلالات نافذ رشدی، اتیسم، اختلالات یادگیری، مشکلات حافظه، مشکلات نوشتاری کودکان با تاخیر رشدی، کودکان عقب مانده ذهنی، کودکان کلامزی(دست و پا چلفتی)، بیش فعالی و نقص توجه و …

کاردرمانگر ذهنی با استفاده از تکنیک های درمانی و رفتاری، بازی درمانی ، حرکت درمانی و اتاق تاریک مشکلات این کودکان را تا حد امکان بهبود می بخشد.

بازی درمانی

به روان درمانی با کودکان بازی درمانی گفته می شود.کودکان خردسال از طریق بازی راحت تر از صحبت کردن می توانند احساسات و تخیلات خود را بیان کنند، بازی برای کودکان فعالیتی مهم است که به رشد آن ها کمک می کند و بطور طبیعی درمان کننده نیز است بازی درمانی یک فن تخصصی برای درمان برخی مشکلات دوران اولیه کودکی است که از اصول روان کاوی نشات گرفته است.

هنر درمانی

طبق مطالعات گذشته مراحل رشد هنر با مراحل رشد فکری ارتباط تنگاتنگ دارد. از فواید موسیقی درمانی برای کودکان می توان به تقویت و بهبود مهارت های حرکتی مهارت های رفتاری، مهارت های فضایی، مهارت های هیجانی، مهارت های ارتباطی، بهبود دقت و تمرکز، حافظه و مهارت های گفتاری اشاره کرد.

 از فواید کشیدن نقاشی برای کودکان :بهبود هماهنگی چشم و دست، تقویت مهارت های دست، در نقاشی کشیدن هم نیمکره چپ مغز که محل فعالیت های تحلیلی و منطقی است و هم نیمکره راست که محل فعالیت های خلاقانه و احساسی است فعالیت می کند.

در نقاشی فرصت یادگیری رنگ ها اشکال هندسی بیان ایده ها ترکیب رنگ ها و آزمایش آن ها برای کودک فراهم است.

اتاق تاریک

در این بخش کارکرد های توجه دیداری، حافظه دیداری، ادراک عمق دیداری، هماهنگی چشم و دست، کنترل محیط از راه دور با استفاده از تکنیک های ویژه انجام میشود.کلیه اختلالات سیستم بینایی در این بخش ارزیابی و درمان می شود.

      telegram logo